افزایش تست‌های سریع، نشان‌دهنده چرخش بالا و طغیان ویروس کرونا در جامعه است

 | تاریخ ارسال: 1400/5/10 | 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان؛
افزایش تست‌های سریع، نشان‌دهنده چرخش بالا و طغیان ویروس کرونا در جامعه است
 دکتر پرویز قزلباش در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان گفت: افزایش میزان تست‌های سریع، نشان‌دهنده چرخش بالا و طغیان ویروس کرونا در جامعه است و طبیعتا اثرات این حالت را در روزها و هفته‌های آتی در استان شاهد خواهیم بود.
 
پایگاه خبری وبدا– زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر یکشنبه ۱۰ مرداد در یکصدوهفتمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری با اشاره به اینکه در جلسات گذشته هم، تاکید بر حرکت انفجاری بیماری در بخش بستری داشتیم اظهار داشت: علیرغم همه تلاش‌ها و نتایج آن در به تاخیر افتادن پیک؛ در روزهای اخیر این حرکت آغاز شده، به طوری که بستری ۵۱ نفر روزانه، در روزهای گذشته، به تعداد ۹۱ نفر در شب گذشته رسیده است .
 
وی با بیان اینکه در موج سوم تقریبا ۹۰ الی ۱۰۰ بیمار، پیمانه پر بستری، طی یک روز بود که الان در پیک موج سوم قرار گرفتیم تصریح کرد: اصلی‌ترین نگرانی ما ارائه خدماتی است که بعد از موج چهارم به سرعت برای بیمارانی ازجمله سرطان، تنفسی، گوارش، تصادفات و ... شروع شد، مجددا قطع شود .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در شرایط موجود اگر روند افزایش بیماری کرونا با شدت ادامه یابد، باید تمام خدمات را در کوتاه مدت تعطیل کنیم و تخت‌ها را به بیماران کرونا اختصاص دهیم، که این موضوع، آسیب بسیار جدی را به سیستم سلامت و مراقبت‌ها وارد، و قطعا مردم را هم دچار آسیب جدی می‌کند .
 
رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با تاکید بر اهمیت بیماری و اقدامات بسیارجدی‌تر خاطرنشان کرد: در شرایط موجود روند عادی‌سازی بیماری در جامعه آسیب جبران ناپذیری به دنبال دارد و این عادی‌انگاری زحمات مردم، مدیریت عالی و حوزه سلامت استان را دچار چالش و آسیب جدی می‌کند .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه نمونه‌گیری در بخش بستری و سرپایی ادامه دارد، یادآور شد: افزایش میزان تست‌های سریع، نشان‌دهنده چرخش بالا و طغیان ویروس کرونا در جامعه است و طبیعتا اثرات این حالت را در روزها و هفته‌های آتی در استان شاهد خواهیم بود.
 
به گفته دکتر قزلباش مرگ و میرها در استان، چندین هفته در حد صفر و یک است و متاسفانه به طور میانگین روزانه یک الی یک و نیم نفر از بیماری کرونا فوت می‌کنند و این در حالی است که فوتی‌ها در مراحل تبخیری بیماری است، به طوری که افزایش موارد سرپایی، افزایش بستری‌ها، و نهایتا مرگ و میر را در روزها و هفته‌های آتی به دنبال دارد .  
 
وی تصریح کرد: روند سرپایی و بستری بیماری کرونا در استان زنجان صعودی است و در این راستا، شاهد روند افزایشی بیماری کرونا در شهرستان‌های زنجان، طارم، سلطانیه، خدابنده و خرم‌دره هستیم و در حال حاضر، شهرستان‌های زنجان، ابهر، خرم‌دره در وضعیت قرمز، شهرستان‌های خدابنده و طارم در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌های استان هم، در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: وقتی تعداد مثبت بیماران افزایش می‌یابد طبیعتا در روند رهگیری تاثیر، و کاهش رهگیری را در پی دارد .
 
رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری درخصوص واکسیناسیون گروه‌های سنی هدف، گفت: ۷۹ درصد گروه سنی بالای ۸۰ سال، ۸۲ درصد گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال، ۸۴ درصد گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال، ۸۰ درصد گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال، ۶۸ درصد گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ سال، ۵۱ درصد گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال، و حدود ۲۵ درصد گروه سنی ۵۰ الی ۵۵ سال، واکسن کرونا دریافت کردند .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان زنجان را ۴۸ درصد ذکر و اظهار داشت: هفته‌های متوالی زنجان جزو ۳ استان برتر کشور در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود که باید تدابیر لازم برای رعایت پروتکل‌های اتخاذ گردد .

دفعات مشاهده: 44 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تاکنون، ۲۲۰ اثر به جشنواره سلامت و رسانه ارسال شده است

 | تاریخ ارسال: 1400/5/6 | 
تاکنون، ۲۲۰ اثر به جشنواره سلامت و رسانه ارسال شده است

پایگاه خبری وبدا – زنجان، باتوجه به تعطیلات روزهای پنجشنبه و جمعه ۷/۸ مردادماه، علاقمندان به شرکت در جشنواره سلامت و رسانه در صورت عدم امکان بارگذاری اطلاعات، می‌توانند آثار خود را به صورت حضوری روز شنبه ۹ مردادماه، به دفتر مدیریت روابط عمومی، مسعود تاران و فاطمه انصاری تحویل دهند .

نخستین جشنواره سلامت و رسانه، در ۷ بخش خبر، گزارش، عکس، مصاحبه، تیتر، مقاله، یادداشت و سرمقاله، طراحی گرافیک (تایپوگرافی، پوستر، صفحه آرایی، دیزاین و ... ) مردادماه ۱۴۰۰ در زنجان برگزار می‌شود .

دفعات مشاهده: 426 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تقدیر از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان

 | تاریخ ارسال: 1400/5/6 | 
تقدیر از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان
 در بیست و چهارمین جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی زنجان و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کروناویروس در سال‌جاری، از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان تقدیر به عمل آمد .
 
پایگاه خبری وبدا، زنجان_ بیست و چهارمین جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی زنجان و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کروناویروس در سال ۱۴۰۰، ظهر چهارشنبه ۶ مرداماه به ریاست دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان باحضور معاونین و مدیران واحدهای تابعه دانشگاه در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه تشکیل شد.
 
حضور روسای شبکه‌های بهداشت و درمان و بیمارستان‌های استان از طریق ویدیوکنفرانس انجام شد  .
 
در این جلسه آخرین وضعیت بیماری کرونا در سطح استان، واکسیناسیون، اقدامات و چالش‌ها، و سایر موارد مهم بررسی، و تصمیمات لازم اتخاذ شد .
 
در ابتدای این جلسه، از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان قدردانی به عمل آمد .

دفعات مشاهده: 489 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ مردم نباید دغدغه نوع واکسن را داشته باشند

 | تاریخ ارسال: 1400/5/3 | 
                رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
مردم نباید دغدغه نوع واکسن را داشته باشند  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با تاکید بر اینکه همه واکسنهایی که مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته اند قابلیت تزریق دارند افزود: هرکس در گروه مورد نظر هر واکسنی در دسترس باشد باید تزریق کند و دغدغه نوع واکسن نداشته باشد. 
 
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکتر پرویز  قزلباش ظهر یکشنبه سوم مرداد در در نشست مجازی با خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۱۶۰ هزار دز واکسن به استان وارد شده است گفت:  تاکنون ۱۴۰ هزار نفر به طور متوسط دز اول و دوم واکسن کرونا را در استان دریافت نموده و ۱۴۰ هزار نفر نیز تا روز گذشته جمعیتی بودند که تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتندو اگر شرایط فراهم‌باشد آمادگی برای تزریق ۲۰هزار دوز واکسن روزانه در استان زنجان وجود دارد. 

وی استقبال مردم استان برای تزریق بسیارخوب ارزیابی نموده، ولی علیرغم این کافی ندانست و گفت: گروههای پرخطر بالای ۸۰ سال واکسینه شدند که ۲۰ درصد باقی مانده علیرغم تماس و پیگیری متعدد مراجعه صورت نگرفته است . و این می تواند بدلیل فوت فرد مورد نظر باشد و یا یک ماه از مبتلا شدن او به بیماری نگذشته باشد.

دکتر قزلباش  همکاری مردم و رسانه های گروهی و سمن ها  و نهادهای خیریه را برای ترغیب و تشویق مردم در جهت  بالا بردن آگاهی مردم برای تزریق گروههای پرخطر بسیار کمک کننده دانست و افزود: اگر روند واکسیناسیون تسریع شود آرامش در جامعه بیشتر خواهد شد و ایمنی کلی در جامعه ایجاد میشود و مرگ میر ها در پیک های احتمالی  بعدی کمتر اتفاق خواهد افتاد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد واکسن برکت نیز گفت: بیش از ده هزار دوز واکسن برکت دریافت شده و در طی این مدت در اختیار مراکز و شهرستانها قرار گرفته و استقبال خوبی نیز از این واکسن شده است.

وی با اعلام اینکه انتخاب واکسن در مراکز تزریق واکسن را اختیاری است گفت: در صورت وجود چند نوع واکسن شهروندان می توانند نوع واکسن را انتخاب کنند .

 دکتر قزلباش تزریق واکسن برای افراد با معلولیت خاص و گروههای در معرض آسیب  را تابع پروتکل های کشوری اعلام نمود و افزود: فعلا روند تزریق واکسن در کشور به صورت سنی است و منتظر دستور العملهای برای واکسیناسیون این گروه نیز هستیم. 

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: سهمیه های واکسن برای استانها متناسب با جمعیت استان و گروههای هدف است و استان زنجان به عنوان مرکز توزیع شمالغرب کشور سعی داریم به طور عادلانه و متناسب با جمعیت هدف واکسن توزیع شود .

رئیس دانشگاه با بیان این مطلب که همه واکسنهایی که مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته اند قابلیت تزریق دارند تاکید کرد: بهترین کار در شرایط موجود تزریق اولین واکسن است که در چرخه واکسیناسیون قرار دارد.
 وی مقایسه بین واکسنها را نادرست و تصوری غلط خواند و گفت:  هر کس در گروه مورد نظر هر واکسنی  در دسترس باشد باید تزریق کند و واکسنهای موجود در مراکز  موردتایید وزارت بهداشت است به شرطی که در اولین فرصت و بدون دغدغه تزریق شود ‌.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: نباید مردم دغدغه نوع واکسن را داشته باشند؛ باید دغدغه نزدن واکسن داشته باشند.  در این شرایط سخت واقعا حیف است از دست دادن فرصت بزرگ برای کسی که واکسنی برای او  در نظر گرفته شده و از این فرصت استفاده نکند هیچ تفاوتی بین واکسنهای مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد وبهترین واکسن اولین واکسنی است که می تواند تزریق کند.

وی  در ادامه افزود: تاوقتی پوشش واکسن در کشور در حدی نیست که زنجیره انتقال بشکند باید پروتکلهای بهداشتی به جد رعایت شود.

رئیس دانشگاه در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت و ضرورت نقاهتگاهها نیز گفت:  نقاهتگاهها به صورت بستری موقت در صورت سرریز بستری ها و هم برای استقرار افرادی که نیاز به حمایت دارند در نظر گرفته شده طبیعی است تا وقتی وضعیت بیماری در استان وجود دارد مجبوریم از این نقاهتگاهها استفاده کنیم و پشتوانه ای برای مردم به شمار می رود .

وی  ایجاد اعتماد در مردم را با اطلاع رسانی و آموزش مناسب آحاد جامعه و استفاده از ظرفیت های مردمی، مشارکت سمن ها  و خیریه ها و... دانست و گفت:  تنها راه اعتماد سازی اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و همراه با  آموزش است.

دکتر قزلباش در تشریح نحوه  اعلام قرمز شدن وضعیت یک شهر نیز گفت: روند قرمز شدن یک  شهر بر اساس جمعیت و نسبت تعداد بستری های مثبت آن شهرستان  به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است . تعداد بستری مثبت بیش از  ۴ نفر به ازای صد هزار نفر جمعیت وضعیت زرد  و بیش از ۶ نفر نارنجی و بیش از ده نفر به ازای هرصد هزارنفر و در صورتیکه بیماری  روند صعودی داشته باشد شهرستان قرمز محسوب میشود . رنگ قرمز کف بیماری را نشان می دهد یعنی  وجود ده و یا بیش از ده نفر بستری مثبت از هر صد هزار نفر جمعیت شرایط شهرستان بسیار بحرانی است و رنگ قرمز هشدار بسیار جدی برای اقدامات جدیسیت .

دفعات مشاهده: 844 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان؛ بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونا دریافت کرده‌اند

 | تاریخ ارسال: 1400/4/29 | 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان؛
 بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونا دریافت کرده‌اند
دکتر پرویز قزلباش در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان اظهار داشت: تا امروز، بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند و در این خصوص، ضرورت دارد مردم به محض دریافت پیامک یا تماس، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند .

پایگاه خبری وبدا– زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در یکصدوپنجمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری درخصوص وضعیت بیماری کرونا در استان زنجان اظهار داشت: روند بیماری در استان زنجان هم مثل کل کشور، هم در بخش سرپایی هم در بخش بستری افزایشی است .
 
دکتر قزلباش با اشاره به وجود ۲۱۲ الی ۲۱۵ بیمار در چند روز گذشته ابراز کرد: در هفته‌های گذشته حدود ۱۵۰ بیمار به طور ثابت داشتیم و درحال حاضر هم نسبت به هفته قبل، حداقل بیش از ۷۰ درصد بیماران به طور ثابت بیشتر شدند، و این افزایش هشداری برای درگیری با موج پنجم کرونا در استان، در روزها و هفته‌های آتی است .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه میزان اشغال تخت کرونا در استان ۲۶/۵ درصد است ادامه داد: طی چند روز گذشته شیب افزایشی ملایم را شاهد هستیم، و تضمینی نیست که این روند به این شکل ادامه یابد .
 
وی افزود: به خاطر اینکه موج پنجم در استان‌های دیگر با شدت تند و با سرعت درحال انتشار است، انتظار داریم در روزهای آتی در استان هم شاهد شیب تند بیماری باشیم .
 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در بخش سرپایی بیش از ۳۶۲ هزار نفر، در بستری ۲۷ هزار ۵۲۳ نفر تحت آزمایش قرار گرفتند و در مجموع ۹۴ هزار ۸۸۷ نفر بیمار مثبت شناسایی شده است .
 
به گفته دکتر قزلباش آزمایش pcr گردش ویروس در جامعه را نشان می‌دهد و در این خصوص در شهرستان ابهر گردش ویروس بالاست و روند افزایشی بستری تدریجی است، خرمدره هم مثل شهرستان ابهر در یک رنجی حرکت دارد و این میزان در زنجان و سایر شهرستان‌ها هم افزایشی است .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان آخرین وضعیت میانگین استانی درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و مراکز به تفکیک نوع صنف  ۴۳/۳۸ درصد برشمرد و تصریح کرد: در این بین، بوستان‌ها و مراکز تفریحی با ۱۷/۴ درصد کمترین، و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ۵۱/۲ درصد، بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارا هستند .
 
وی با بیان اینکه شهرستان‌های ایجرود و سلطانیه با ۴۵ درصد بالاترین سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شهرستان خدابنده، ماهنشان و طارم با ۴۲ درصد، پایین‌ترین سطح رعایت را دارند تصریح کرد: میزان بروز بیماری در شهرهای ابهر، خدابنده، خرم‌دره و زنجان است که نیاز به کنترل و پیگیری بیشتری دارد .
 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان با تاکید براینکه حد انتظار واکسیناسیون، واکسینه کردن ۹۵ درصد گروه‌های هدف است خاطرنشان کرد: تا امروز، بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند و در این خصوص، ضرورت دارد مردم به محض دریافت پیامک یا تماس، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند .

دفعات مشاهده: 1282 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر